Ιστορική νίκη για τον Ακρίτα κόντρα στην Ομόνοια

Ο Ακρίτας Χλώρακας πήρε ιστορική νίκη κόντρα στην Ομόνοια με 1-0, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.
Οι πράσινοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 9 ποδοσφαιριστές καθώς αποβλήθηκαν Κασάμα και Παναγιώτου.
Ο Ακρίτας είχε πολύ καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο και ήταν η ομάδα που κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 6ο λεπτό. Ο Εράσο έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ο Δημοσθένους μπήκε στην πορεία της μπάλας την ακούμπησε και αυτή κατέλεξε στα δίχτυα του Ουζόχο. Η Ομόνοια ήταν πολύ κακή, δεν μπόρεσε να απειλήσει με αποτέλεσμα το 1-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.
Ούτε στην επανάληψη η Ομόνοια μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά ενώ ο Ακρίτας κατάφερε να διαχειριστεί το υπέρ του σκορ από το πρώτο ημίχρονο, είχε και πάλι θετική παρουσία και στο τέλος να πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.